Äntligen! Nu kanske antalet länsstyrelser minskar i Sverige
Ett glädjande besked att få ta del av utredarens förslag till en minskning från 21 till 11 länsstyrelser, visst skulle det vara bra om vi kom ner till antalet NOLL. En helt onödig myndighet som inte alls hör hemma i det moderna Sverige, myndigheten inrättades år 1634 av Axel Oxenstierna och har inget berättigande i dagens Sverige.
Jag menar att myndigheten länsstyrelsen är både omodern, ineffektiv, utan egentlig NYTTA och bör därför helt avskaffas.
Det är min förhoppning att förslaget nu blir verklighet och därmed ett första steg mot total avveckling av denna myndighet som inte är förenligt med vår konung Carl XVI Gustaf och hans valspråk För Sverige i tiden.
Dags att ta ner skylten Länsstyrelsen för alltid och omplacera de cirka 6500 anställda, var helst där de gör minst skada.
Kjell Strandberg
Global tillväxtentreprenör
Tummen upp till dig och narren.
Önskar er en god jul och gott nytt år!